AMC – słowacka topowa marka w jazzie

AMC Trio to znakomite słowackie trio jazzowe z Preszowa, doskonale znane nie tylko w Europie, ale i na świecie.  To zderzenie niesamowitych muzycznych gawędziarzy, których każda kompozycja i improwizowane wyrażenie ma za sobą narracyjną myśl. To grupa muzyków ze świetnymi kontaktami z najlepszymi światowymi muzykami jazzowymi. 

Dowód?  Można było ich usłyszeć w towarzystwie takich artystów jak: Randy Brecker, Oscar Paterson, Phillip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Regina Carter, Eric Marienthal czy Michael Patches Stewart. Jako Trio także mają swoje osiągnięcia i fanów gdziekolwiek się pojawią nie tylko z racji talentu i wrażliwości, ale także z powodu łagodności i optymizmu jakim się otaczają.

Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego w tym czasie zespołu.
W swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. AMC Trio z powodzeniem wypracował swoje własne, bardzo charakterystyczne brzmienie oraz muzyczny styl. Ich kompozycje odwołują się do surowych emocji oraz inspirujących wątków narracyjnych. Pomimo głębokiego zakorzenienia w słowackiej kulturze, ogólny charakter ich kompozycji wyraźnie nacechowany jest wartościami uniwersalnymi, tym bardziej, że Trio stara się znacznie wykraczać poza tradycyjne techniki jazzowe konsekwentnie dążąc do uzyskania prawdziwie wielotonowego brzmienia. utalentowaną wokalistką.

Muzyka ta opiera się na wariacjach i płynnej melodyjności przetworzonych motywów, czerpiąc inspirację zarówno z muzyki popularnej, klasycznej, wschodnio-słowackiego folku, a nawet z dźwięków natury, narracji literackiej, metafizyki, i niemal wszystkiego, co tylko może zaoferować głębię estetycznych wrażeń.

Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Swoją wierną publiczność mają także w Polsce czego dowodem jest chociażby ostatnia przed pandemią trasa koncertowa po naszym kraju z XI 2019 r kiedy zespół wystąpił na 1. Sącz Jazz Festivalu w Starym Sączu.

Muzycy tworzący AMC TRIO to: Peter Adamkovič – fortepian, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger – perkusja. Dodatkowo w Starym Sączu zespół wystąpi z zaproszoną na ten koncert

Skip to content